تبلیغات
مجله میهن - جراحی باز یا لاپاراسكوپی ؟
مجله میهن
جامع ترین مجله علمی ایرانیان


بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 9 دی 1390
جراحی
مجله میهن: حتما شما هم مطالبی درباره لاپاراسكوپی شنیده‌اید اما شاید بدرستی ندانید معنای این كلمه چیست، چه مزایایی دارد و چه عوارضی ممكن است برای فرد ایجاد كند.
در حقیقت امروزه افراد مختلف از این شیوه برای درمان و تشخیص بیماری‌های مختلف استفاده می‌كنند و در حال حاضر بسیاری از بیماری‌ها و مشكلات زنان را نیز می‌توان به كمك روش لاپاراسكوپی تشخیص داده و درمان كرد.

دكتر آمنه سادات حقگو، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در این باره توضیح می‌دهد: لاپاراسكوپی نوعی روش جراحی نوین است كه به طور تقریبی از حدود 100 سال پیش رایج شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این نوع جراحی، یك روش درون‌بین است كه طی آن، بدون باز كردن شكم، حفره داخل شكم و لگن كاملا روشن و نمایان می‌شود.

به گفته وی، در این روش به كمك تلسكوپی كه همه چیز را بزرگنمایی می‌كند، جراح دید بهتری خواهد داشت و از این طریق می‌توان بیماری‌های مختلفی را تشخیص داد و آنها را درمان كرد.

مزایا و عوارض لاپاراسكوپی

مهم‌ترین سوالی كه در این زمینه برای بیماران مطرح می‌شود، مزایا و معایب استفاده از این روش است. البته نباید انتظار داشته باشیم لاپاراسكوپی بدون عارضه باشد و هیچ مشكلی برای فرد ایجاد نكند، ولی در مقایسه با اعمال جراحی باز عوارض بسیار كمتری ایجاد خواهد كرد.

دكتر حقگو با اشاره به این كه هیچ عملی بدون عارضه نیست، در این‌باره توضیح می‌دهد: لاپاراسكوپی هم عوارض مربوط به خودش را دارد، اما این موارد نسبت به مشكلات عمل جراحی باز بسیار كمتر است و این مورد یكی از مزایای این روش به حساب می‌آید.

به عنوان مثال چسبندگی یكی از مشكلاتی است كه پس از عمل جراحی باز ممكن است برای فرد ایجاد شود، اما در این روش چون شكم باز نمی‌شود، در معرض هوای محیط قرار نمی‌گیرد و بافت بدن با لوازمی كه هنگام عمل استفاده می‌شود تماس ندارد، چسبندگی خیلی كمتری ایجاد می‌كند.

این پزشك متخصص در عین حال توضیح می‌دهد: دمیدن گاز داخل شكم كه در روش لاپاراسكوپی انجام می‌شود، برای برخی افراد خطرناك است؛ بنابراین افرادی كه زمینه بیماری‌های قلبی یا تنفسی دارند، نباید از این روش استفاده كنند.

به گفته وی، یكی از فواید لاپاراسكوپی كوچك بودن اسكار عمل (جای زخم) است. به عنوان مثال اگر عمل جراحی بستن لوله‌های رحمی به روش جراحی باز انجام شود، باید برش جراحی حداقل به اندازه هفت تا هشت سانتی‌متر ایجاد شود، اما در این روش با دو سوراخ نیم سانتی‌متری تا حداكثر یك سانتی می‌توان عمل را انجام داد.

با توجه به این كه در روش لاپاراسكوپی اسكار عمل كوچك‌تر از جراحی باز است، انتظار می‌رود عوارض و مشكلات پس از عمل نیز كمتر باشد.

دكتر حقگو می‌افزاید: این مساله هم از نظر زیبایی به نفع بیمار است و هم به او كمك می‌كند پس از جراحی خیلی سریع‌تر به زندگی روزمره برگردد و كارهای عادی را از سر بگیرد.

به گفته این متخصص بیماری‌های زنان و زایمان، احتمال عفونت نیز در این روش بسیار كمتر است. همچنین در روش جراحی باز، داخل شكم بخوبی روش لاپاراسكوپی روشن نمی‌شود و چون اعضای بدن روی هم قرار گرفته‌اند، ممكن است خیلی از بافت‌ها بخوبی دیده نشود، اما این مشكلات در لاپاراسكوپی وجود ندارد.

لاپاراسكوپی كی به كار می‌آید؟

با توجه به مزایای استفاده از روش لاپاراسكوپی، شاید این سوال برایتان پیش بیاید كه كدام یك از اعمال جراحی را می‌توان به این روش انجام داد.

دكتر حقگو با اشاره به این‌كه امروزه حیطه اعمال جراحی در این زمینه گسترش یافته است، می‌گوید: امروزه از روش لاپاراسکوپی هم در حوزه لگن و هم در حوزه شكم استفاده می‌شود. درآوردن فیبروم‌های رحمی، كیست‌های تخمدان و بستن لوله‌های رحمی ازجمله مشكلاتی است كه می‌توان در مورد آنها از روش لاپاراسكوپی استفاده كرد.

این متخصص زنان و زایمان می‌افزاید: یكی از موارد مهم استفاده از روش لاپاراسكوپی، تشخیص علل نازایی است؛ به همین دلیل در مورد نازایی‌هایی كه علت خاصی برای آنها پیدا نشده است و معاینات و آزمایشات بیمار مشكلی را نشان نمی‌دهد، می‌توانیم از این روش استفاده كنیم، چون برخی مشكلاتی كه در آزمایش‌ها و سونوگرافی‌ها مشخص نمی‌شود، با این روش قابل تشخیص است.

به گفته وی، یكی از موارد استفاده از لاپاراسكوپی، تشخیص و درمان آندومتریوز است. در واقع آندومتریوز نوعی بیماری است كه تنها روش تشخیص قطعی آن، لاپاراسكوپی است.

دكتر حقگو تاكید می‌كند: آندومتریوز را نمی‌توان به كمك آزمایش خون، سونوگرافی یا معاینه به طور قطعی تشخیص داد و تنها روش تشخیص بیماری مشاهده ضایعات آندومتریوز با دید مستقیم توسط لاپاراسكوپ است.

لاپاراسكوپی برای برخی ممنوع!

با توجه به این كه این روش ممكن است برای برخی افراد و بخصوص مبتلایان به بیماری‌های خاص، دردسرساز شود، باید نسبت به این مورد نیز دقت داشته باشید.

دكتر حقگو درباره افرادی كه نباید از این روش استفاده كنند، می‌گوید: افرادی كه به بیماری‌های قلبی یا بیماری‌های انسدادی ریه مبتلا هستند، نباید از این روش استفاده كنند بنابراین لاپاراسكوپی برای افرادی كه مشكل خاصی ندارند، سالم و در سنین مناسب هستند، هیچ گونه مشكلی ایجاد نمی‌كند.

به گفته وی، انجام عمل جراحی به روش لاپاراسكوپی در سنین بالای 60 سال چندان مناسب نیست. البته افرادی كه تصمیم می‌گیرند از این روش استفاده كنند، باید به پزشك متخصصی مراجعه كنند كه در این زمینه تبحر دارد.

دكتر حقگو می‌گوید: پزشكی كه عمل لاپاراسكوپی را انجام می‌دهد، حتما باید دوره‌های خاصی را گذرانده و در این زمینه مهارت كافی داشته باشد، چون این عمل برخلاف این‌كه برای بیمار راحت و به نفع اوست، برای جراح كاری به نسبت دشوار است.


نیلوفر اسعدی‌بیگی - Jamejam

مجـــــله میهـــــن

طبقه بندی: پزشكی،  دانستنی ها، 
برچسب ها: جراحی باز چیست؟، لاپاراسكوپی چیست ؟،
ارسال توسط سردبیر
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
مجله میهن را چگونه ارزیابی می كنید؟

528 رای
صفحات مجله
پیوند های روزانه
پربازدید ترین ها
خبرنامه مجله

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید

Delivered by FeedBurner

محصولات مجله