تبلیغات
مجله میهن - روش مهار استرس
مجله میهن
جامع ترین مجله علمی ایرانیان


بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 15 بهمن 1390
کاهش استرس
مجله میهن: مرحله اول برای كنترل استرس‌ها واكنش صحیح فرد در مقابله با آنهاست. 
مرحله بعد تغییر عوامل بیرونی یا محیط زندگی است یعنی بهبود وضعیت اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و نیز ارتقای كیفی روابط حاكم بر افراد یك جامعه با یكدیگر و تناسب هماهنگی مابین مردم و سنت‌های حاكم بر جامعه كه می‌تواند در توسعه سلامت زندگی و روانی افراد اثربخش باشد.

امروزه نقش رفتار بر سلامت به گونه‌ای روز افزون مورد توجه قرار گرفته است. در صورت انتخاب شیوه و سبك زندگی مناسب كه موجب ارتقای سلامت شود، مرگ و میرهای ناشی از این عوامل تا اندازه‌ای چشمگیر كاهش خواهد یافت. بیماری‌های روان‌تنی امروزه جان بسیاری از ساكنان كره زمین را می‌گیرد. نقش استرس و سبك زندگی به عنوان یك عامل مهم و موثر همراه عوامل دیگر در تمامی اختلالات دیده می‌شود. از نظر متخصصان اساس همه بیماری‌های روان‌تنی تاثیر مسائل روانی و مشكلات شخصیتی و حتی سبك زندگی بر جسم است. مهم‌ترین و شایع‌ترین بیماری روان‌تنی كه به‌طور متوسط حدود 30 تا 40 درصد مرگ و میرها را در جهان شامل می‌شود، اختلال گرفتگی عروق كرونر قلب (اختلال در عروق تغذیه‌ای قلب) است. سبك زندگی در كنار عوامل دیگر بخصوص عوامل موثر بر بیماری‌های قلبی مثل چاقی، مواد موجود در رژیم غذایی مانند نمك، چربی‌ها و كلسترول، عدم تحرك جسمی، سابقه فشار خون بالا و مواردی از این قبیل بر از بین رفتن سلامت روانی موثر قلمداد می‌شود.

در ایران حدود 38 درصد مرگ و میرها به دلیل مشكلات عروق كرونر قلب است. این آمار نسبت به بسیاری از كشورهای دنیا از حد نرمال بیشتر است.

در اغلب موارد علائم این بیماری‌ها در نقاطی از بدن كه پیش از این دچار آسیب‌دیدگی یا ضعف بوده‌اند، نمایان می‌شود. برای مثال، علائم ناشی از یك فشار روحی شدید می‌تواند در محل یك شكستگی قدیمی و بهبود یافته استخوان دوباره درد ایجاد كند. اغلب مردم این نوع دردها را به عنوان درد‌های عصبی می‌شناسند. در بیشتر موارد در ناحیه‌ای كه دچار درد عصبی است هیچ‌گونه ناهنجاری جسمی یافت نمی‌شود و هیچ‌گونه ارتباط مشخصی بین جراحت قبلی و آثار بیماری جدید وجود ندارد. مساله كلیدی دیگری كه در مورد این‌گونه بیماری‌ها باید به آن توجه داشت، این است كه مسائل و مشكلات مشابه می‌توانند در افراد مختلف عكس‌العمل‌های متفاوتی ایجاد كنند. برای مثال، مرگ مادر در خانواده‌ای می‌تواند فرزندی را دچار افسردگی كند، اضطراب را برای فرزند دیگر به همراه داشته باشد و در فرزند سوم هیچ‌گونه تاثیری بر جای نگذارد. این در حالی است كه هر سه فرزند به مادر خود علاقه‌مند بوده‌اند و به او عشق می‌ورزیدند.

اگر شخصی از تنگی نفس رنج می‌برد اما در بررسی‌های بالینی هیچ‌گونه نشانه‌ای از بیماری دستگاه تنفسی در وی یافت نمی‌شود، می‌توان علت بروز بیماری را در اضطراب‌ها و فشار‌های روحی‌اش جستجو كرد. در این‌گونه موارد اضطراب و فشار‌های روحی طی سالیان متوالی روی هم انباشته شده‌اند و در نهایت آثار خود را به صورت یك بیماری جسمی آشكار كرده‌اند. به جرات می‌توان گفت اغلب بیماری‌هایی كه به این شكل بروز می‌كنند در اصطلاح پزشكی بیماری‌های روان‌تنی نام گرفته‌اند، در خاطرات گذشته و احساسات نهفته در روان ناآگاه بیمار ریشه دارند؛ احساسات و خاطراتی كه روان آگاه به علل و دلایل گوناگون از جمله احساس گناه آنها را سركوب كرده و در ظاهر به دست فراموشی سپرده است.

در مواقعی كه معاینات و آزمایش‌های پزشكی در یافتن علت بیماری به جایی نمی‌رسد، پذیرش ریشه‌های غیرجسمی بیماری توسط بیماران با مقاومت كمتری روبه‌رو خواهد شد. هنگامی كه بیمار این حقیقت را می‌پذیرد كه بیماری او جنبه روان‌تنی دارد در واقع نخستین گام را در جهت بهبود و درمان خویش برداشته است. بدون پذیرش این حقیقت از سوی بیمار دستیابی به بهبود به هیچ عنوان امكان‌پذیر نخواهد بود. نكته دوم پس از قبول و پذیرش علت اصلی مشكل مراجعه به روانپزشك متخصص یا روان درمانگر یا مشاور مورد اعتماد است. اعتماد به شخص درمانگر نكته مهمی است كه در بهبود بیماران اهمیت بسزایی دارد. درمانگر شخصی است كه بیمار بتواند با اعتماد كامل مشكلات خود را در مراحل اولیه درمان با وی در میان بگذارد و به‌درستی راهنمایی‌های او اعتماد كامل 
داشته باشد.

طب روان‌تنی یكی از روش‌های درمانی مشكلات و بیماری‌های روان‌تنی است. طب روان‌تنی و رویكردهای درمانی مبتنی بر آن می‌كوشد تا شكاف دیرینه و ژرف نادیده گرفتن ابعاد مختلف تعامل جسم و روح را در درمان اختلالات جسمانی پركند.

روان كاوی و علم روان‌تنی از دیگر روش‌های كمك‌كننده است. در این روش از دارودرمانی و روان‌درمانی به‌طور همزمان استفاده می‌شود. موضوع مهم در روان‌درمانی بیماری‌های روان‌تنی این نكته است كه به بیمار كمك شود این موضوعات و معضلات نهفته در بیماری خویش را درك و لمس كند و زبان جسم خویش را فرا بگیرد و متوجه باشد جسم او از طریق نشان دادن بیماری می‌خواهد كدام ناراحتی یا مشكلش را بیان كند، سپس به طریقی آگاهانه به بدنش بیاموزد خواسته‌ها و نیازهایش را به زبان دیگری بیان كند و از طریق دیگری نیازهایش را برآورده نماید.

دارودرمانی و روان‌درمانی فردی و گروهی از جمله روش‌های موفق در درمان این بیماری‌هاست.


jamejam - Sib

مجــــله میهــــن

طبقه بندی: پزشكی،  مهارتهای زندگی، 
برچسب ها: چگونه استرس را کاهش دهیم؟،
ارسال توسط سردبیر
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
مجله میهن را چگونه ارزیابی می كنید؟

528 رای
صفحات مجله
پیوند های روزانه
پربازدید ترین ها
خبرنامه مجله

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید

Delivered by FeedBurner

محصولات مجله