تبلیغات
مجله میهن - علت سفید بودن ابرها چیست؟
مجله میهن
جامع ترین مجله علمی ایرانیان


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 27 بهمن 1390
ابر سفید
مجله میهن: آیا تا به حال به این موضوع فكر كرده‌اید كه چرا ابرها به رنگ سفید دیده می‌شوند؟ برای این‌كه به این سؤال پاسخ دهید ابتدا لازم است كمی درباره ماهیت نور فكر كنید. زمانی كه همه طول موج‌های مرئی نور به چشم ما می‌رسند، همه چیز را به رنگ سفید می‌بینیم. اگر فقط طول موج‌های مشخصی به چشم برسند، رنگ‌های مرتبط با این طول موج‌ها را می‌بینیم و زمانی كه هیچ یك از طول موج‌های مرئی به چشممان برخورد نمی‌كند، همه چیز را به رنگ سیاه می‌بینیم.

در بیشتر ساعات روز، خورشید همه طول موج‌های مرئی نور را می‌تاباند و از این رو نور خورشید سفید به نظر می‌رسد.اگر نور خورشید به ابرها برخورد كند، تنها بخشی از نور تابیده‌شده از خورشید از سطح زمین منعكس می‌شود. نوری كه از ابرها عبور می‌كند كم و بیش به یك اندازه، توسط قطرات بسیار ریز آب موجود در ابرها پراكنده و متفرق می‌شود. پراكندگی امواج نور توسط قطرات آب درست مثل این است كه توپی بین یك ضربه‌گیر و یك میله چوبی به دام افتاده و در حال جست و خیز و از این سو به آن سو رفتن باشد. وقتی نور با ذرات معلق در اتمسفر برخورد می‌كند نیز از این سو به آن سو می‌رود.از آنجا كه ابرها نور خورشید را در آسمان پراكنده می‌كنند، بنابراین چنین امكانی را فراهم می‌‌آورند، تا تمام طول موج‌های نور مرئی به چشم ما برسند و به همین دلیل است كه ابرها سفید دیده می‌شوند.

با بزرگ شدن ابرها و افزایش ارتفاع آنها، بخش قابل توجهی از نور خورشید از سطح آنها منعكس‌شده و مقدار كمتری از نور تابیده شده می‌تواند به داخل ابرها نفوذ كند. اگر ضخامت ابرها به بیش از 900 متر برسد، بخش بسیار جزئی از نور خورشید می‌تواند به داخل ابر نفوذ كند و به این ترتیب قسمت میانی ابر تیره‌تر به نظر می‌رسد.

همچنین قطرات آب موجود در قسمت میانی این ابرها، بزرگ‌تر می‌شوند و به جای این‌كه نور را منعكس كنند، بخش قابل توجهی از آن را جذب می‌كنند. در چنین شرایطی نور كمتری به درون ابرها نفوذ می‌كند و این ابرها به طور تقریبی سیاه به نظر می‌رسند. این قطرات آب بسیار بزرگ درون ابرها كه نور را به خود جذب می‌كنند، اغلب به قدری سنگین می‌شوند كه به شكل قطرات باران به زمین می‌ریزند.

همه ما به تجربه می‌دانیم كه ابرهای تیره رنگ ابرهای باران‌زا هستند، اما با توجه به آنچه گفته شد، می‌دانیم چرا اساسا این ابرها تیره‌تر از دیگر ابرها به نظر می‌رسند.


طبقه بندی: اکتشافات،  دانستنی ها، 
برچسب ها: چرا ابرها سفیدند ؟،
ارسال توسط سردبیر
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
مجله میهن را چگونه ارزیابی می كنید؟

528 رای
صفحات مجله
پیوند های روزانه
پربازدید ترین ها
خبرنامه مجله

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید

Delivered by FeedBurner

محصولات مجله