تبلیغات
مجله میهن - من هم زمانی خوش‌تیپ بودم !
مجله میهن
جامع ترین مجله علمی ایرانیان


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 4 اسفند 1390
مشکلات ستون فقرات
مجله میهن: داشتن قامتی صاف، كشیده و متوازن از جمله ویژگی‌های فیزیكی افراد سالم است . وضعیت صحیح قرارگیری بدن به این معناست كه محورهای مختلف بدن کاملاً نزدیک به مفاصل یا دقیقاً عمود بر آنها باشند. هر گونه انحراف مفصلی و خمودگی می‌تواند به نبود توازن و تعادل در بدن فرد منجر شود.
به طور كلی عواملی که می‌توانند باعث به هم زدن وضعیت بدن شوند و به اصطلاح فرد از خوش‌تیپی بیفتد عبارتند از: افزایش سن، پوکی استخوان، ضعف عضلات، بارداری، قرار دادن مداوم بدن در وضعیت‌های تکراری، عوامل مادرزادی، درد عضلانی و آسیب‌دیدگی‌ها، کوتاهی یا کشیدگی بیش از حد تاندون‌ها و عضلات.

افزایش سن: با بالا رفتن سن، روش‌های زندگی نیز تغییر می‌کند و شخص کم تحرک‌تر می‌شود. همین کم تحرکی باعث ضعف و تحلیل عضلات نگه‌دارنده مفاصل می‌شود و پوكی استخوان را تشدید می‌كند. به مرور زمان عضلات و تاندون‌های بخش قدامی (جلویی) بدن کوتاه و در نقطه مقابل عضلات و تاندون‌های بخش خلفی (پشتی) بدن کشیده می‌شوند. همچنین قطر بخش جلویی ستون مهره‌ها به دلیل تحت فشار قرار گرفتن و شکستگی‌های ریز ناشی از پوکی استخوان کاهش می‌یابد، در پی این عوامل وضعیت مناسب بدن افراد سالمند 

رو به خمودگی می‌گذارد.

بارداری: هنگام بارداری، با بزرگ شدن شکم، توازن و تعادل بدن از میان می‌رود. وزن متمایل به جلو باعث افزایش قوس کمر و سپس افزایش قوس گردنی مادر می‌شود. در این حالت عضلات لگن و شکم شل، شانه‌ها خموده و مفاصل زانو کاملا باز می‌شوند. اگر وزن به صورت متعادل در بدن تقسیم نشود، به مرور زمان وضعیت صحیح بدن به هم می‌خورد. به عنوان مثال افرادی که ساک‌ها و کوله‌پشتی‌های سنگین را به دوش خود می‌اندازند اغلب در خطر ابتلا به اسکولیوز یا خمودگی طرفی ستون مهره‌ها قرار دارند. این در حالی است كه اگر وزن کوله‌پشتی‌های خود را بین دو طرف بدن به صورت مساوی تقسیم کنید، در وضعیت مناسب‌تری قرار می‌گیرید.

هرگونه انحراف مفصلی و خمودگی می‌تواند به نبود توازن و تعادل در بدن فرد منجر شود

قرار گرفتن بدن در وضعیت‌های تکراری: انجام فعالیت‌های روزانه که همیشه و با تکرارهای زیاد صورت می‌گیرد، می‌تواند وضعیت قامت افراد را تحت تاثیر قرار بدهد. به عنوان مثال حروفچین‌ها، اپراتورهای رایانه، دفتردارها و بسیاری از کارمندان کارهای خود را در حالت نشسته انجام می‌دهند. این در حالی است كه طرز غلط نشستن می‌تواند باعث کوژپشتی، گردن جلو آمده و فشردگی قفسه سینه شود. به طور كلی بیشترین فشار به ستون مهره‌ها و کمر، در حالت نشسته است. در برخی مشاغل دیگر مانند آرایشگری، جراحی و برخی از کارهای روزانه مثل شستن ظروف كه به صورت ایستاده انجام می‌شوند، فرد باید شیوه قرارگیری مناسب بدن خود را در آن وضعیت بیاموزد، به طوری که بتواند فشارهای وارد شده بر اندام‌ها را به طور مساوی توزیع کند.

ضعف عضلات: تقسیم نامناسب قدرت در بدن می‌تواند وضعیت مطلوب ما را بر هم زند. این موضوع بخصوص در ورزشکارانی که با یک سمت از بدن خود فعالیت بیشتری دارند، بخصوص در ورزش‌هایی نظیر بدمینتون و تنیس بیشتر مشاهده می‌شود. قدرت بیش از اندازه در یک سمت از بدن و ضعف عضلانی در سمت مقابل می‌تواند باعث انحراف ستون مهره‌ها و نابرابری کتف‌ها شود. در آسیب‌دیدگی‌هایی که مجبور به ثابت کردن عضوی از بدن هستیم، مثل شکستگی‌ها و در رفتگی‌ها، به نوعی نبود توازن قدرت مشاهده می‌شود. در چنین شرایطی عضلات عضوی از بدن که مدتی بی‌تحرک بوده، دچار آتروفی می‌شوند و نسبت به عضلات عضو مقابل ضعیف‌تر خواهند بود.

درد عضلانی و آسیب‌دیدگی‌ها: هنگامی که فردی در یک ناحیه از بدن دچار درد می‌شود، سعی می‌کند بدن خود را در وضعیتی قرار دهد که درد را تا حد امكان کاهش دهد. همین موضوع به یک عادت تبدیل می‌شود و ادامه طولانی‌مدت این کار وضعیت مناسب بدن او را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به‌عنوان مثال وقتی كسی در زانوی یک پای خود احساس درد می‌کند، وزن خود را روی پای دیگر می‌اندازد. ادامه این کار به مدت طولانی مشکل‌ساز است.

کوتاهی و کشیدگی بیش از حد عضلات و تاندون‌ها: این عامل می‌تواند به دلیل هر یک از عوامل قبلی اتفاق بیفتد. به عنوان مثال در افرادی که دچار لوردوز (کمر گود) هستند، عضلات چهارسر و پشت کمر کوتاه ‌شده در حالی که عضلات شکم و همسترینگ کشیده و ضعیف می‌شوند، در نتیجه لگن این افراد به سمت جلو و پایین چرخش می‌یابد.

به هر حال سعی شود وزن بدن همیشه به طور مساوی بین عضلات و اندام‌های بدن تقسیم شود تا از انحراف در ستون فقرات یا... جلوگیری شود.


پریسا رادمنش - Sib

مجـــله میهـــــــن

طبقه بندی: پزشكی،  دانستنی ها، 
برچسب ها: مشکلات ستون فقرات، علت مشکلات ستون فقرات، عواملی که باعث بر هم زدن بدن می شوند ؟،
ارسال توسط سردبیر
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
مجله میهن را چگونه ارزیابی می كنید؟

528 رای
صفحات مجله
پیوند های روزانه
پربازدید ترین ها
خبرنامه مجله

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید

Delivered by FeedBurner

محصولات مجله