تبلیغات
مجله میهن - قدیمی‌ترین روان درمانگر دنیا
مجله میهن
جامع ترین مجله علمی ایرانیان


بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 7 اسفند 1390

هدا بلگار

مجله میهن
: مسن‌ترین روان درمانگر دنیا زن 102 ساله‌ای است كه هنوز هم 4 روز در هفته به یاری بیمارانش می‌شتابد. او تمام كارهایش را با برنامه‌ریزی پیش می‌برد به‌طوری كه برای سخنرانی‌های سال آینده‌اش نیز برنامه‌ریزی كرده است. 

هدا بلگار می‌گوید: عاشق كمك كردن به بیماران است و زمانی كه می‌بیند آن چیزی را كه نمی‌توانند به دیگران بگویند برای او بازگو می‌كنند بیشتر علاقه‌مند به گوش سپردن به آنها خواهد شد. 
این قدیمی‌ترین عضو انجمن روانشناسی، در امریكا زندگی می‌كند و موفق به دریافت جایزه قدیمی‌ترین روان درمانگر شده است. 
او از سال 1970 كه انجمن مطالعات روانكاوی در لس‌آنجلس تأسیس شده بود در این مؤسسه مشغول به فعالیت است. وی می‌گوید: اجازه نمی‌دهد مانعی سدراه او شود و معتقد است مشكلات مزاحم، پنهان شده‌اند چرا كه فردی شاد، فعال و سلامت است. 
بلگار دوران جنگ، قحطی و از دست دادن همسرش را تجربه كرده اما همواره به دنبال تغییر و داشتن زندگی بهتر است. او چنین روحیه‌ای را در بیمارانش نیز تقویت می‌كند به همین دلیل می‌گوید: حتی زمانی كه در كنار بیمارانش نیست، آنها احساس آزادی خواهند داشت. شیوه كاری او به‌گونه‌ای است كه بیماران در خانه‌اش حضور پیدا می‌كنند و در حالی كه او در دفترش روی یك صندلی تزئین شده با گل كه پشت آن، نمایی از استخر و حیاط دیده می‌شود، نشسته است با او صحبت می‌كنند و این روان درمانگر به تمام حرف‌های آنها گوش می‌دهد بدون اینكه رشته كلامشان را پاره كند.مسن‌ترین روان درمانگر در سال 1909 در سوئیس به‌دنیا آمده . در دوران جنگ و قحطی زندگی كرده است، والدینش از هم جدا شدند، كشور را ترك كرد. همسرش را از دست و حیواناتی كه تربیتشان می‌كرد و تقریباً 40 سال از آنها نگهداری كرده بود، به یكباره از بین رفتند. 
او می‌گوید: همسرش از زندگی كردن با او، تنها خواستار عشق بوده است و زندگی سرشار از عشق را در كنار هم تجربه كرده‌اند. درگذشت شوهرش برای او تا سال‌های زیادی معنای پایان دنیا را داشت. می‌گوید: سوگواری من بی‌پایان بود اما یك روز تصمیم گرفتم به زندگی‌ام سروسامان بدهم و در نهایت در اتریش و مجارستان به مداوای بیماران پرداختم. 
زندگی دشوار دوران كودكی و گذشته‌اش را برای بیماران خود بازگو می‌كند از شخصیت مادرش كه یك روزنامه‌نگار و پدرش كه یك سفیر بود تعریف می‌كند اما جدا شدن پدر و مادرش از یكدیگر ضربه سختی به زندگی‌اش وارد كرد. او می‌گوید: معلم كلاس دوم ابتدایی مرا در پیدا كردن راهی مشخص برای زندگی یاری كرد. او همواركننده مسیر زندگی‌ام بود. 
انسان بودن حس مشترك میان او و بیمارانش است و این حس را با آنها تقسیم می‌كند. علاوه بر حس انسان‌دوستی، حس امید را نیز به آنها تزریق می‌كند. نمونه بارزش یك افسر پلیس است كه از مراجعه‌كنندگان او بود و احساس می‌كرد گذشته بسیار تلخ و وحشتناكی داشته است اما صحبت كردن با او باعث شد تا او با یك تغییر بزرگ در زندگی‌اش روبه‌رو شود و در عین حال كه همه‌چیز اتفاق افتاده بود، انگار هرگز اتفاقی رخ نداده است. او می‌گوید: بعد از جنگ‌جهانی دوم، پس از سال‌ها به كشور و خانه‌ام بازگشتم و با استقبال گرمی از سوی مردم مواجه شدم هنوز هم مهربانی آنها ادامه دارد. او هم با تلاش و خوشرویی بر تمام مشكلات دوران پیری‌اش غلبه كرده و بر تمام اتفاقات پیرامونش با دوستی و ملایمت چیره شده است. وی در حال و آینده زندگی می‌كند و به گذشته‌ای كه رخت بربسته نمی‌اندیشد. این ویژگی در سن و سال او یك ویژگی منحصربه‌فرد است. او خوشبینی، عشق به زندگی و سر زندگی را سه رأس مثلث زندگی‌اش قرار داده و همین ویژگی‌های شخصیتی اوست كه تعجب همگان را برمی‌انگیزد. هدا بلگار در این مرحله از زندگی‌اش فعالیت‌های جدیدی را آغاز كرده و می‌گوید نمی‌دانم چرا بعضی افراد از دوران پیری هراس دارند و این دوران را تنها در زوال و اتفاقات منفی خلاصه می‌كنند در صورتی كه پی بردن به راز احساس سهولت و امنیت امری ضروری و اساسی است كه باید از این دوران هم به بهترین نحو استفاده كرد و آنگاه است كه می‌بینیم پیری با زوال هم معنی نخواهد بود.irannews
مجـــله میهــــن
طبقه بندی: مهارتهای زندگی،  خانواده و زندگی، 
برچسب ها: راز طول عمر زیاد، هدا بلگراد کیست ؟،
ارسال توسط سردبیر
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
مجله میهن را چگونه ارزیابی می كنید؟

528 رای
صفحات مجله
پیوند های روزانه
پربازدید ترین ها
خبرنامه مجله

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید

Delivered by FeedBurner

محصولات مجله