تبلیغات
مجله میهن - تنهایی مرگبار است
مجله میهن
جامع ترین مجله علمی ایرانیان


بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 16 اسفند 1390
تنهایی
مجله میهن: یافته‌های جالب یك پژوهش كه اخیرا انجام شده است نشان می‌دهد رابطه‌ای بیولوژیك میان تنهایی و بروز بیماری‌های مختلف در فرد منزوی وجود دارد كه می‌تواند زندگی‌اش را به مخاطره بیندازد.
«جان كاسیوپو» محقق دانشگاه شیكاگو و نویسنده پژوهش «اثرات بیولوژیكی تنهایی» نتایج تحقیقات خود را در نشست علمی «روانشناسی اجتماعی» در سن دیه‌گو اعلام كرد.
بر اساس نتایج این تحقیقات، رابطه‌ای میان تنهایی و بروز مشكلات قلبی و عروقی، بروز التهاب در بدن، مشكلات یادگیری و نقص حافظه وجود دارد و حتی مگس میوه ایزوله شده نیز از وضعیت سلامتی بدتری نسبت به سایر مگس ها برخوردار است و زودتر از سایرین می‌میرد.
تنهایی دارای اثرات منفی متعددی است كه در یافته‌های این پژوهشگر به آنها اشاره شده است:

تنهایی و مشكلات قلبی و عروقی

این پژوهشگر، در بررسی‌های خود دریافت رابطه‌ای میان تنهایی و سخت شدن شریان های خونی كه منجر به افزایش فشار خون می شود، وجود دارد.

تنهایی باعث افزایش ترشح هورمون استرس كورتیزول و بالا رفتن فشار خون می شود؛ به حدی كه فرد در آستانه منطقه خطر و احتمال سكته قلبی و مغزی قرار می‌گیرد.

سیستم گردش خون افراد منزوی ضعیف است و این وضعیت عملكرد قلب را دشوار می‌سازد. شیوع مشكلات قلبی و عروقی در این گروه بیش از سایر افراد گزارش شده است.

تنهایی و ضعف سیستم ایمنی

محققان تغییراتی در برخی از ژن‌های سیستم ایمنی افراد منزوی مشاهده كرده‌اند. برخی از ژن‌های كلیدی و مهم كه در واكنش‌های ضد ویروسی و تولید آنتی بادی نقش دارند، در بدن این افراد دچار تغییراتی می‌شوند كه باعث تضعیف عملكرد سیستم ایمنی در مقابل حملات ویروسی خواهد شد.

دیگر یافته‌های این پژوهش حاكیی است ،سیستم ایمنی باید بین حملات ویروسی و تهاجم باكتریایی یكی را انتخاب كند. در بدن افراد منزوی كه جهان را مانند یك مكان تهدیدآمیز می‌بینند، ‌سیستم ایمنی به جای تمركز بر تهدیدات ویروسی،‌ حملات باكتریایی را انتخاب می‌كند. 

در این حالت بدن بدون حفاظت ضد ویروسی و تولید آنتی‌بادی مستعد ابتلا به بیماریهای ویروسی می‌شود و در نتیجه توانایی برای مقابله با بیماریهایی از جمله سرطان به پایین ترین حد خود می‌رسد.

افراد منزوی و تنها از خطر بالای ابتلا به سرطان و بیماریهای ویروسی برخوردار هستند.

تنهایی و مشكلات خواب

نتایج پژوهش یاد شده نشان می‌دهد، كیفیت خواب در افراد تنها، تنزل پیدا كرده و بر سلامت جسمی و روحی آنها اثر منفی می‌گذارد؛ فرد در طول شب بارها از خواب بیدار می‌شود و طول زمان واقعی خواب بسیار كم است.

تنهایی و دید منفی نسبت به اجتماع

یافته‌ها حاكی از آن است كه میزان واكنش شدید به رفتارهای منفی دیگران در افراد منزوی بیشتر از سایرین است. از نظر افراد تنها، دنیا جای امنی نیست و این حس را به دیگران نیز القا می‌كنند. افراد تنها غمگین هستند و باعث ایجاد ناراحتی، سرخوردگی، ناامنی جسمی و روحی در دیگران می‌شوند.


Isna

مجــــله میهـــــن

طبقه بندی: پزشكی،  دانستنی ها، 
برچسب ها: مشکلات تنهایی، تنهایی،
ارسال توسط سردبیر
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
مجله میهن را چگونه ارزیابی می كنید؟

528 رای
صفحات مجله
پیوند های روزانه
پربازدید ترین ها
خبرنامه مجله

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید

Delivered by FeedBurner

محصولات مجله