مجله میهن
جامع ترین مجله علمی ایرانیان


بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 19 اسفند 1390
عینک شنا
مجله میهن: وقتی زیر آب چشم‌هایتان را باز می‌كنید، محیط پیرامون خود را تیره و تار می‌بینید. این در حالی است كه با استفاده از یك راهكار ساده یعنی استفاده از عینك شنا این مشكل برطرف خواهد شد و به این ترتیب، می‌توانید همه چیز را واضح و شفاف ببینید. به نظر شما چرا ما انسان‌ها نمی‌توانیم بدون عینك در اعماق آب، محیط پیرامونمان را به وضوح و شفاف ببینیم؟

برای این‌كه بتوان به این سوال پاسخ داد، ابتدا باید چگونگی تمركز چشم‌ها را در شرایطی كه بیرون از آب و در خشكی هستیم، مورد بررسی قرار دهیم. توانایی چشم انسان برای تمركز روی یك جسم بخصوص و دیدن آن تا حد زیادی به میزان شكست یا انحراف امواج نور هنگام عبور از اجسامی با چگالی‌های مختلف بستگی دارد. بهترین راه برای آزمایش شكست نور این است كه قاشقی را در یك لیوان آب قرار دهید؛ به نظر می‌رسد قاشق در سطح آب دارای خمیدگی است. اما حقیقت این است كه امواج نور هنگام عبور از هوا و ورود به آب ـ كه در مقایسه با هوا چگالی بیشتری دارد ـ شكسته شده و دچار خمیدگی می‌شود. عدسی چشم نیز عملكرد مشابهی دارد؛ با این تفاوت كه بر خلاف سطح آب ـ كه مسطح است و امواج هنگام عبور از آن به یك اندازه شكسته و منحرف می‌شود ـ سطح عدسی چشم، خمیده و منحنی است و به همین علت امواج نور هنگام عبور از عدسی چشم در زوایای مختلفی شكسته شده، در نهایت در یك نقطه متمركز می‌شود.

قسمت جلوی چشم متشكل از 2 عدسی است؛ قرنیه كه در قسمت بیرونی قرار دارد و عدسی دیگری كه در قسمت داخلی چشم قرار می‌گیرد. چشم به كمك این دو عدسی، تصویری از جسمی را كه می‌بینید روی شبكیه ـ كه در قسمت پشت چشم قرار گرفته است ـ ایجاد می‌كند. بیشترین میزان شكست نور در هنگام عبور امواج نور از هوا به داخل قرنیه رخ می‌دهد، زیرا چگالی قرنیه در مقایسه با هوا بسیار بیشتر است. اما چگالی آب و قرنیه تقریبا برابر است، بنابراین وقتی زیر آب چشم‌هایمان را باز می‌كنیم میزان شكست نور در مقایسه با زمانی كه در خشكی نور از قرنیه عبور می‌كند، به نسبت كمتر است.

توجه به این‌كه زیر آب، میزان انحنای امواج نوری كه از آب وارد چشم می‌شود بسیار كمتر است، عدسی‌هایی كه در داخل چشم‌ها هستند، نمی‌توانند این امواج را بخوبی در نقطه كانونی چشم متمركز سازند.

اگرچه عدسی داخلی چشم می‌تواند تا حدودی موجب شكست امواج نور شود اما عدم‌شكست كافی امواج هنگام عبور از قرنیه را جبران نمی‌كند، به همین دلیل امواجی كه در نهایت به شبكیه می‌رسد، تمركز لازم را ندارد و هر آنچه در اطرافمان است، تیره و تار به نظر می‌رسد.

اما وقتی زیر آب عینك به چشم می‌زنید، در مقابل قرنیه حجمی از مولكول‌های هوا ایجاد می‌شود كه می‌تواند مرز لازم برای شكست نور را كه در وضوح دید ما انسان‌ها نقش بسیار مهمی دارد ایجاد كند؛ به همین دلیل با زدن عینك می‌توانیم حتی زیر آب نیز همه چیز را به وضوح ببینیم.
طبقه بندی: دانستنی ها، 
برچسب ها: عینک شنا،
ارسال توسط سردبیر
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
مجله میهن را چگونه ارزیابی می كنید؟

528 رای
صفحات مجله
پیوند های روزانه
پربازدید ترین ها
خبرنامه مجله

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید

Delivered by FeedBurner

محصولات مجله