تبلیغات
مجله میهن - نگاهی تازه به فشارخون
مجله میهن
جامع ترین مجله علمی ایرانیان


بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 29 دی 1392
فشارخون

مجله میهن : بتازگی دستورالعمل جدیدی در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده که هر چند تعریف فشار خون بالا را همچنان عبور از مرز 140.90 می‌داند، اما این عدد را معیار مناسبی برای تجویز داروی کنترل فشار خون به حساب نمی‌آورد. در واقع در این دستورالعمل، عدد 150.90 مرز تجویز دارو به بیماران تعیین شده است. این رویکرد از تعداد مصرف‌کنندگان داروهای فشار خون خواهد کاست. 

ابتلا به فشار خون بالا یکی از خطرناک‌ترین گرفتاری‌های سلامت عصر حاضر است، زیرا این مشکل زمینه‌ساز مشکلات مهلک بسیاری خواهد بود. یکی از روش‌های مرسوم در مهار فشار خون تجویز قرص‌های کاهش فشار است.


در حال حاضر پزشکان فشار خون بالاتر از mmHG 90‌/‌140 (یا 140 روی 90 میلی‌متر جیوه) را فشار خون بالا به حساب می‌آورند که باید درمان شود.

اما بتازگی دستورالعمل جدیدی در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده که هر چند تعریف فشار خون بالا را همچنان عبور از مرز 90‌/‌140 می‌داند، اما این عدد را معیار مناسبی برای تجویز داروی کنترل فشار خون به حساب نمی‌آورد. در واقع در این دستورالعمل، عدد 90‌/‌150 مرز تجویز دارو به بیماران تعریف شده است. این رویکرد از تعداد مصرف‌کنندگان داروهای فشار خون خواهد کاست.

به گزارش مجله پریونشن، ‌تهیه‌کنندگان این دستورالعمل، نخست به بررسی دقیق تاثیرات داروی فشار خون بر مردان و زنان هجده ساله و بالاتر پرداختند و در نهایت به این نتیجه رسیدند برخلاف تصور رایج، تمام افرادی که فشار خونشان از عدد 90‌/‌140 بیشتر است به دریافت دارو نیاز ندارند و برای برخی از آنها باید شیوه‌های دیگری به کار گرفت.

مطابق این دستورالعمل، برای افراد بیش از 60 سال، مبنای تجویز داروی فشار خون باید عدد 90‌/‌150 (یا همان 150 روی 90 میلی‌متر جیوه) باشد. به عبارت دیگر در این معیار جدید، فشار خون انقباضی (یا همان عدد فشار خون بالا) 10 واحد از عدد قبلی (یعنی 140) بالاتر است، در حالی که فشار خون انبساطی (یا همان عدد فشار خون پایین) مانند گذشته (عدد 90)‌ باقی مانده است. این مساله می‌تواند خبر خوشی باشد برای بیمارانی که فشار خونشان در محدوده مرزی 90‌/‌140 در نوسان است.

دکتر کورتیس ریمرمن یکی از متخصصان قلب و عروق کلینیک کلیولند می‌گوید:«این به معنای کاهش دوز دارو یا تعداد قرص‌های مصرفی است.»

اما برای افراد کمتر از 60 سال هنوز شواهد کافی در دست نداریم که بتوانیم عدد دقیقی را به‌عنوان معیاری برای آغاز درمان دارویی فشار خون بالا توصیه کنیم. البته همان‌طور که گفتیم، مولفان این دستورالعمل هنوز هم فشار خون بالاتر از 90‌/‌140 را غیرطبیعی و نیازمند درمان به شمار می‌آورند، اما این نظر را به معنای تجویز بی‌درنگ دارو برای افراد زیر 60 سالی نمی‌دانند که فشار خونشان بیشتر از این مقدار است.

به عبارت دیگر، پزشک معالج برای سن کمتر از 60 سال به جای آن‌که بلافاصله دست به قلم ببرد و داروی فشار خون تجویز کند، توصیه خواهد کرد بیمار در سبک زندگی خود تغییر ایجاد کند.

این مساله برای متخصصان کاملا قابل درک است. دکتر ریمرمن می‌گوید: «اگر شما به فشار خون بالا مبتلا هستید، تا زمانی که به علائم خطرناکی مانند بیماری‌های قلبی مبتلا نشوید، معمولا به تجویز دارو نیازی نیست. در عوض برنامه‌ای برای کاهش عوامل خطرآفرین و پیش از هر چیز رژیم غذایی،‌ ورزش و کاهش وزن می‌تواند راه بسیار موثری باشد.» اگر این تغییرات نتوانست کاری از پیش ببرد، باید کم‌کم به فکر تجویز قرص بیفتیم. دکتر ریمرمن می‌گوید: «من به بیمارم حدود سه ماه فرصت داده، آن‌گاه میزان بهبود او را مورد بررسی قرار می‌دهم. اگر شرایط تغییر چندانی نکرده باشد، به درمان دارویی او می‌پردازم.»

و اما یک نکته بسیار مهم: توجه داشته باشید تعریف علمی فشار خون بالا در این دستورالعمل جدید تغییری نکرده و مولفان این دستورالعمل، با آن تعریف کاملا موافقند.

پس همچنان عدد 90‌/‌140 آستانه ابتلا به بیماری فشار خون به شمار می‌رود. بحث اصلی این متخصصان آن است که تجویز دارو برای همه افرادی که در این تعریف می‌گنجند کار مناسبی نیست و تاثیرات درمانی قابل قبولی ندارد. با این حال همین متخصصان توصیه می‌کنند هرگز خودسرانه از تجویز و دستور دارویی پزشک خود تخطی و مصرف دارو را بدون اجازه او قطع نکنید. تنها مرجع تشخیص شرایط جسمانی و روش صحیح درمان شما پزشک معالجتان است.

منبع: تایم

jamejam

مجـله میـهن طبقه بندی: پزشكی، 
برچسب ها: فشارخون، فشارخون چیست ؟،
ارسال توسط سردبیر
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
مجله میهن را چگونه ارزیابی می كنید؟

528 رای
صفحات مجله
پیوند های روزانه
پربازدید ترین ها
خبرنامه مجله

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید

Delivered by FeedBurner

محصولات مجله